Jak zaplanować spędzanie czasu z dzieckiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka najczęściej powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do restauracji, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara zasada głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie przejmuj się niezmytymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszystkie codzienne czynności mogą zostać odłożone na później. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że nowy członek rodziny będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz być blisko. Nie zdziw się, gdy maluch będzie bez przerwy domagał się piersi. W pierwszych tygodniach na świecie dziecko nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że jednego razu odstęp wyniesie kilka godzin, a później dziecko będzie chciało o jedzenie co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna rządzić życiem świeżo upieczonej matki jest brak planu dnia. Przy nieregularnym rytmie dobowym małego dziecka każdy plan może okazać się nieskuteczny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie drzemki malucha. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się irytować.

Nie martw się, gdy na początku dbanie o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wszystko przychodzi z czasem.